Uspešno smo završili jednu od ključnih aktivnosti na projektu “Empower SDGs” – mapirali smo primere dobre prakse u oblasti rada sa mladima iz marginalizovanih grupa (aktivnost “Gamifying SDGs Learning for Inclusion Research”).

Sprovedeno je opsežno istraživanje među partnerskim državama (Srbija, Španija, Turska i Grčka) kako bi se identifikovali postojeći projekti, aktivnosti i alati koji ukljčuju mlade iz marginalizovanih grupa širom Evrope kroz tehnike gemifikacije. Ovo istraživanje nam je pomoglo da shvatimo pravce daljeg rada na našem projektu koji će razviti novu platformu za gemifikaciju za mlade iz marginalizovanih grupa koja će ih učiti o ciljevima održivog razvoja i Agendi 2030. Dodatno, ove prakse su polazna osnova za razvoj Trening priručnika za omladinske radnike i radnice za rad sa mladima iz marginalizovanih grupa o održivom razvoju.

Kroz pomenuto istraživanje identifikovali smo više od 20 dobrih praksi i primera, od kojih svaka uključuje inovativne pristupe u procesu implementacije ciljeva održivog razvoja. Nalazi ovog sveobuhvatnog istraživanja nalaze se u ovom dokumentu, a predstavljeni su i na interaktivnoj onlajn mapi koja se nalazi na projektnom sajtu, koja se može koristiti kao inspiracija za razvoj novih projekata.

Glavni korisnici ovog istraživanja bili su projektni partneri, koji su stekli vredne uvide u postojeće inicijative i unapredilisvoje razumevanje, znanje i kapacitete za razvoj programa obuka, treninga i radionica, kao i iskustava u gejmifikaciji. Indirektno, omladinski radnici/ce i mladi iz marginalizovanih grupa (starosti 16-30) imaće koristi od materijala i trening resursa koji će biti razvijeniu narednim mesecima projekta. Pored toga, istraživanje je usmereno na zainteresovane strane kao što su kreatori politike, obrazovne institucije, nevladine organizacije. Ovi akteri će imati pristup inspirativnim inicijativama, omogućavajući im da razviju sveobuhvatnije i efikasnije strategije i programe za osnaživanje mladih i socijalnu inkluziju kroz ciljeve održivog razvoja.

Istraživanje je podeljeno u četiri poglavlja od kojih svako naglašava dobre prakse zemalja učesnica: Španije, Turske, Srbije i Grčke. Ova struktura omogućava dubinsko istraživanje uspešnih inicijativa i pruža putokaz za druge organizacije koje treba da slede. Istraživanje je dostupno na engleskom, srpskom, španskom, turskom i grčkom jeziku.

Projekat “EmpowerSDGs” ima za cilj osnaživanje omladinskih radnika/ca i mladih iz marginalizovanih grupa o održivom razvoju kroz inovativne metode učenja i angažovanja. Projekat je kofinansiran od strane Evropske unije kroz Erazmus program za mlade, a sprovodi ga konzorcijum organizacija iz Španije, Srbije, Turske i Grčke, među kojima je i Fondacija Arka.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *